Zateplená psia búda je nevyhnutná na ochranu pred chladom a udržanie telesnej teploty psa. Pokiaľ má Váš pes svoje miesto s búdou na dvore, je určite nevyhnutné, aby bola búda zateplená. Rovnako ako ľudia, aj psy potrebujú svoje bezpečné miesto, aby sa v zime chránili pred chladom. Pre väčšinu psov sú drastické výkyvy teplôt neznesiteľné.
Úkryt potrebujú aj vtedy, keď prší, alebo je vlhko. Okrem toho je nevyhnutné aj tienisté miesto, ktoré ich chráni pred slnkom. Nezateplená búda síce odráža dážď a vietor, ale nijako nepomáha udržať teplo. Izolácia búdy pre psov spolu so suchou a teplou podstielkou dodá vášmu psíkovi dokonalý interiér, v ktorom si bude môcť užívať pohodu.
AKO ZATEPLIŤ BÚDU PRE PSA
Zateplenie vonkajšej búdy pre psa je jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Všetko, čo potrebujete, je byť motivovaný a vynaliezavý majiteľ domáceho miláčika. K dispozícii je široká škála nápadov na psie búdy spolu s mnohými druhmi izolačných materiálov. Môžete použiť niečo tak lacné, ako je bublinková fólia, alebo sa rozhodnúť pre pomerne drahú striekanú penu. Hlavnou zásadou je udržať vietor vonku a teplo vnútri. Najprv sa snažte vybrať vhodné miesto pre umiestnenie búdy, napr. pri stene domu. Búda by nemala byť priamo v ceste vetru alebo slnečnému žiareniu. Uistite sa, že ste zaizolovali každý aspekt vnútra.
Minimálne steny by mali byť pokryté izoláciou. Taktiež medzery medzi stenami a izoláciou by mali byť vyplnené. Nesmiete zabudnúť ani na podlahu. Je to časť, s ktorou pes prichádza do kontaktu najviac. Snažte sa búdu vyvýšiť, aby ste zabránili priamemu kontaktu so studenou a vlhkou zemou. Okrem toho dajte na podlahu nejakú peknú a teplú podstielku, aby si pes mohol na ňu ľahnúť. Bude zachytávať teplo a zároveň zabezpečí pohodlie. Nezabudnite na panelovú izoláciu, aby ju váš pes nezačal hrýzť. Ak sa vám to všetko zdá príliš náročné, možno by ste mali zvážiť, či si nepozriete naše zateplené psie búdy pre veľké aj malé plemená psov. Poďme sa teda podrobne venovať tomu, ako zatepliť búdu pre psa.
AKÉ MATERIÁLY BY STE MALI POUŽIŤ NA IZOLÁCIU PSEJ BÚDY?
Na zateplenie psej búdy je k dispozícii široká škála materiálov. Či už chcete udržať čo najviac tepla alebo znížiť používanie externého ohrievača alebo vyhrievacej podložky, izolácia je kľúčová.
Niektoré možno použiť na vonkajšiu izoláciu, iné slúžia na vnútornú izoláciu. Niektoré sa dajú použiť aj ako záves na vchod, aby blokovali vietor. Prejdime si zoznam najobľúbenejších a najúčinnejších izolačných materiálov.
IZOLÁCIA ZO SKLENEJ VATY
Sklená vata patrí medzi najlepšie izolačné materiály na tomto zozname. Je cenovo dostupná a ľahko sa s ňou manipuluje. Sklolaminát má navyše jednu z najvyšších hodnôt R v stavebných materiáloch (parameter tepelnej izolácie, Vysoká hodnota R = lepšia izolácia). Môžete ho tiež ľahko strihať pomocou vysoko odolných nožníc namiesto toho, aby ste pri používaní píly vytvárali neporiadok.
Na druhej strane, sklené vlákno je dosť dráždivé na pokožku a pľúca (vlákna prenášané vzduchom). Preto musíte pri práci s ním nosiť rukavice a masku na tvár. Musíte ho tiež dôkladne zakryť materiálom, aby ste zabránili kontaktu vášho psa s ním. Okrem toho sa ľahko poškodí vlhkosťou.
REFLEXNÁ FÓLIA
Reflexná fólia je najlepšou voľbou pre mnohých majiteľov domácich zvierat vďaka svojej účinnosti, cenovej dostupnosti a jednoduchosti používania. Je tiež ľahká, netoxická a slúži ako parozábrana. Kúsok reflexnej fólie si môžete jednoducho odrezať a použiť podľa vlastnej potreby.
Okrem toho sa dá ľahko použiť spolu s inými izolačnými materiálmi. Môžete ju jednoducho pripevniť na sklené vlákna a potom ich skryť za drevené alebo plastové dosky. Podobne sa používa aj spolu s bublinkovou fóliou. Oba materiály použité spoločne sčítajú svoje izolačné vlastnosti (a hodnoty R). Výsledkom je spokojný majiteľ a útulný priestor pre psíka.
POLYSTYRÉN
Polystyrén je tiež jedným z najlepších dostupných izolačných materiálov pre psie búdy. Je lacný, ľahko sa používa a je ľahko dostupný. K dispozícii sú v rôznych hrúbkach. Polcentimetrová pena poskytuje hodnotu R 2,5 a ľahko ju zložíte a zdvojnásobíte, čím získate vynikajúcu hodnotu R 5.
Nie je to však najodolnejší materiál a pri vystavení sa môže rýchlo znehodnotiť. Musí byť tiež obložená panelmi, aby váš pes nemohol nič z nej prehltnúť.
STRIEKANÁ PENOVÁ IZOLÁCIA
Ak máte na zateplenie väčší rozpočet a chcete ísť nóbl cestou, zaobstarajte si striekanú penu. Ľahko sa používa a expanduje, aby vyplnila priestor. Okrem toho odoláva aj vlhkosti a rastu plesní. Stačí, ak panely postavíte pozdĺž vnútornej strany a priestor medzi nimi nastriekate. Ak už vaša búda má vnútorné a vonkajšie steny, môžete ju len nastriekať medzi vrstvy.
Na druhej strane je tu riziko, že sa striekaná pena časom zmrští. Jej aplikácia si tiež vyžaduje precíznosť a skúsenosti, pretože sa rýchlo rozpína.