Shopping Cart

Ako si pes vyberá pána?

My ľudia sa pri hľadaní autority v našom živote riadime predovšetkým hodnotami, ktoré sú pre nás dôležité. Osoba, ktorá sa v našich očiach stáva vzorom, je akýmsi predobrazom mnohých našich správaní a rozhodnutí. Ako si pes vyberá pána je podobné.

Ako si pes vyberá pána

Psy rovnako ako ľudia, hľadajú vo svojom živote niekoho, kto pre nich bude autoritou. Samozrejme, najlepšou možnosťou je, keď si psík vyberie svojho majiteľa ako svojho pána. Vtedy bude proces socializácie a výchovy psa pre takúto osobu uľahčený, pretože pes ho bude plne rešpektovať.

Pes sa vždy snaží vyhovieť svojmu pánovi tým, že sa správa tak, aby bol úplne spokojný.

AKO SI TEDA ŠTENIATKO VYBERIE VÁS?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Môžeme však uvažovať o povahových vlastnostiach, ktoré sú v očiach psa žiaduce a cenené.

Ako si šteniatko vyberie vás

BUĎTE PRE SVOJHO PSA VZOROM

Byť vzorom pre svojho miláčika je veľmi dôležité, pretože vtedy psík cíti, kto je tu vodcom. Je poslušnejší a ochotnejší plniť príkazy. V opačnom prípade, ak vás psík nevníma ako svojho vodcu, môžete celkom dobre vidieť jeho menšiu angažovanosť v dodržiavaní pravidiel.

Ak teda chcete, aby vás pes plne rešpektoval, musíte dosiahnuť, aby vašu osobu vnímal ako svojho vodcu. Na čo sa teda oplatí dávať pozor?

Ak pes nerešpektuje vaše opakované príkazy, začnite ho ignorovať. Pre vaše šteňa je kontakt s vami veľmi dôležitý. Ak si váš pes všimne, že keď neposlúchne vaše príkazy, bude to mať za následok vašu neochotu hrať sa spolu, bude to brať ako trest. Snažte sa tento postoj zachovať tak dlho, kým váš pes pochopí, čo je dôvodom vášho ignorovania.

Dbajte na svoj časový rozvrh. Pes má rád rutinu a stálosť každodenných činností. Napríklad prechádzky v čo najstálejších časoch dňa budujú stabilitu. Pes to vníma ako zaistenie bezpečnosti a poriadku. Ak si pes uvedomuje, že určujete poriadok jeho dňa, bude vás vnímať ako osobu, ktorá rozhoduje a je najvyššie postavenou osobou v domácej hierarchii. Bude to dobrý základ pre to, aby si vás pes vybral ako pána. Budete v jeho očiach mimoriadne rešpektovaný.

Hra so psom

CVIČTE VÁŠHO PSA

Tým, že naučíte svojho domáceho miláčika novým zručnostiam, posilníte jeho rešpekt voči vám. Výchova psíka je veľmi dôležitá pre jeho správny vývoj, ako aj pre formovanie jeho charakteru a vnímanie sveta. Navyše pes tým, že sa riadi vašimi pokynmi, podvedome akceptuje, že ste to vy, kto dáva pokyny, ktoré musí plniť. Takto sa stávate jeho prirodzeným vodcom.

Buďte neoblomný. Pes musí cítiť, že nie ste vydierateľný a pokusy presvedčiť vás, aby ste zmenili názor, sú neúčinné. Psie oči sú určite jedným z najroztomilejších pohľadov, ale vtedy sa nemôžete vzdať. Psík vás bude rešpektovať len vtedy, ak si bude vedomý vášho silného charakteru. Podriadiť sa psovi znamená, že pre zvieratko sa nestanete autoritou, ale len milým človekom, ktorého dokáže presvedčiť o svojich túžbach.

Ak chcete, aby vás psík rešpektoval, musíte sa k nemu správať stále rovnako. Psy sú veľmi inteligentné zvieratá. Veľmi rýchlo si uvedomia, ak s nimi zaobchádzate zle. Rešpektujte potreby zvieraťa, nepodceňujte jeho hodnotu. Ukážte mu, že je pre vás dôležitý.

Starajte sa o potreby svojho psíka. Ak pes bude cítiť, že pre neho chcete to najlepšie, bude vedieť, že má vo vás vždy oporu. Je nevyhnutné, aby mal pes svoje miesto, či už býva vnútri alebo vonku. Vhodným riešením sú psie búdy , ktoré dodajú súkromie a ochranu vášmu psíkovi.

AKO ZÍSKAŤ AUTORITU ŠTEŇAŤA?

Keď sa šteňa objaví v novej rodine, podvedome hľadá osobu, ktorá mu odteraz nahradí matku. To však neznamená, že okrem tejto vybranej osoby mu budú ostatní členovia domácnosti úplne ľahostajní. Každý psík si však vyberie niekoho, koho bude považovať za svojho hlavného vodcu.

Ako si pes vyberá pána? V prvom rade hľadá človeka, ktorý mu bude k dispozícii a pripravený pomôcť mu v každej situácii. Psy chcú mať istotu, že budú mať niekoho, u koho budú môcť hľadať pomoc v zlých časoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *