Prinútiť psa, aby na povel miesto išiel do svojej búdy alebo pelechu, nie je jednoduché, no nie je to nemožná úloha. Je však veľmi užitočné poslať psa na miesto vždy, keď ho potrebujete dostať spopod nôh, alebo k vám príde návšteva ktorá nemusí oceniť jeho prítomnosť hneď pri dverách. Ako teda naučíte svojho psa, aby zostal na svojom mieste, kým ho nezavoláte?
Prečo je povel miesto užitočný?
Predstavte si, že by ste varili večeru bez toho, aby sa váš pes motal okolo. Alebo ako si užívate čas s návštevou bez toho, aby si pýtal vašu pozornosť. Povel „miesto“ vám dá neprerušovaný čas bez psa s vedomím, že presne viete, kde váš pes je a čo robí.
Posielanie psa na svoje miesto je tiež skvelý spôsob, ako riešiť problémové správanie. Napríklad skákanie na hostí, alebo žobranie pri stole. Namiesto toho, aby ste sa snažili svojmu psovi zabrániť v tomto správaní, naučte ho ako alternatívnu reakciu ísť na svoje miesto. Keď napríklad zazvoní zvonček, prikážte psovi, aby išiel na svoje miesto. Nebude tak obťažovať hostí a bude pokojne ležať v inej miestnosti. Pokiaľ máte psa na dvore, vyhodným riešením je aby sa naučil že jeho miestom je búda.
Ako pomôcť svojmu psovi obľúbiť si svoje miesto
Váš pes by mal svoje miesto milovať. Ak sa naň bude pozerať ako na trest, bude pre vás oveľa ťažšie presvedčiť ho, aby tam zostal. Namiesto toho ho naučte, že jeho miesto je skvelým miestom, a to pomocou pozitívneho výcviku pochúťok. Lásku psa k jeho miestu môžete podporiť aj tým, že mu tam budete dávať predmety, ktoré má rád. Ak sa napríklad chystáte dať psovi kosť na hryzenie alebo novú hračku, dajte mu ju do jeho búdy, či pelechu. Tieto bonusové odmeny presvedčia vášho psa, aby si obľúbil jeho miesto.
Ako naučiť psa ísť na svoje miesto?
Skôr ako začnete psa trénovať, aby išiel na svoje miesto, mal by poznať povel na ktorý si má ľahnúť. Tiež by mal vedieť uvoľňovací povel, napríklad „voľno“. Tým mu poviete, že môžu opustiť svoje miesto. Pes by mal zostať na svojom mieste, až kým nedáte uvoľňovací povel.
Nasledujúce kroky vám pomôžu naučiť psa ísť na svoje miesto:
- Ukážte psovi búdu, alebo pelech a odmeňte akúkoľvek pozornosť smerom k jeho miestu, ako napríklad očuchávanie alebo státie na ňom. Prípadne môžete psa na miesto nalákať pamlskom. Potom odmeňte psa, keď položí aspoň jednu labku na miesto. Pri oboch metódach nezabudnite umiestniť odmenu na miesto, aby ste vytvorili spojenie medzi pamlskom a miestom. Pokiaľ váš pes reaguje na jeho miesto, pokračujte v odmeňovaní.
- Pokračujte vo formovaní správania psa, kým na miesto nepoloží všetky štyri labky. Ak ho učíte volaním, uistite sa, že ste psa na miesto úplne nalákali. Opäť odmeňte psa, kým je na podložke. Teraz pridajte povel na uvoľnenie. Povedzte slovo a potom odlákajte psa z miesta. Napríklad hodením pamlsku alebo hračky.
- Pokojne počkajte, či sa pes vráti na podložku. Ak sa vráti, dajte mu odmenu. Ak sa tak nestane, zopakujte druhý krok ešte niekoľkokrát a potom to skúste znova. Keď váš pes vie, že jeho miesto je tam, kde chcete aby bol, môžete prejsť k štvrtému kroku.
- Keď je pes na mieste, nalákajte ho, aby si ľahol. Potom ho odmeňte. Prípadne mu môžete dať povel aby si ľahol.
- Začnite do cvičenia pridávať, že budete čakať čoraz dlhšie, kým ho odmeníte.
- Keď váš pes spokojne zostane na mieste, kým nebude počuť povel na uvoľnenie, môžete začať pridávať vzdialenosť. Posielajte psa na miesto stále z väčšej vzdialenosti. A začnite od neho odchádzať, kým leží na mieste.
- K správaniu pridávajte rozptýlenie.
- Nakoniec, keď už váš pes rozumie čo od neho chcete bez ohľadu na okolnosti, môžete pridať svoj povel, napríklad „miesto“.
Väčšina psov prejde týmito krokmi rýchlo. Ak však váš pes zápasí, pravdepodobne idete príliš rýchlo. Posuňte sa o krok späť a trénujte ďalej. Za chvíľu budete mať praktickú metódu, ako psa udržať mimo dosahu, a váš pes bude mať špeciálne miesto na oddych.
Zdroj: akc(.)org