Shopping Cart

Napíšte nám info@pandomu.sk

Zavolajte +421 911 413 471

Ako odnaučiť psa utekať?

4 tipy, ako odnaučiť psa utekať z domu

Keď psík uteká zo záhrady, môže to spôsobiť rôzne problémy. Nielenže mu potenciálne hrozí nebezpečenstvo, alebo sa môže stratiť, ale ako jeho majiteľ ručíte za všetko čo urobí. To znamená aj za potenciálne škody na majetku a zdraví iných. Vždy je teda rozumné dostatočne zabezpečiť, aby psík zo záhrady či pozemku neutekal. Ako odnaučiť psa utekať z domu?

To sa však jednoduchšie povie, ako urobí. Spísali sme pre vás 4 konkrétne tipy, ako odnaučíte svojho psa utekať zo záhrady, či dvora rodinného domu.

ako odnaučiť psa utekať

1. Pozemok či záhradu dostatočne ohraďte

Možno to znie ako samozrejmosť, ale pritom veľa plotov na záhradách rodinných domov by nezabránilo utiecť ani čivave. Nestačí totiž pozemok len ľubovoľne ohradiť a potom si vyložiť nohy na stôl. Pes, ktorý má dostatočne silnú motiváciu utiecť, si s nekvalitným plotom raz-dva poradí.

Na čo teda myslieť pri ohradzovaní pozemku?

V prvom rade berte do úvahy veľkosť vášho psíka. Malý kolíkový plot totiž nemecký ovčiak hravo preskočí, zatiaľčo dvojmetrový betónový múr môže byť pri jazvečíkovi trochu prestrelený. Ináč povedané, plot či ohrada musia byť dostatočne vysoké na to, aby ich psík nepreskočil. Ak nejde o súvislý plot, ale napríklad o kolíky či tyče, myslite tiež na to, že malý a chudší pes sa pomedzi nich dokáže prepchať.

Útek „zhora“ však nie je jediným rizikom. Psy sú vynachádzavé tvory a popod plot sa dokážu podhrabať. Mali by ste ho teda zasadiť do pôdy, ktorá nie je príliš mäkká, prípadne ju vysypať štrkom či kameňmi.

2. Zaobstarajte psíkovi búdu

Aj pes potrebuje svoju strechu nad hlavou, najmä ak väčšinu svojho života strávi na záhrade, či dvore rodinného domu. K tomu slúži, prirodzene, psia búda. Nemalo by však ísť o len tak ledabolo „zbúchanú“ kopu dosiek.

V lete by mala byť psia búda útočiskom pred horúčavou a priamym slnkom. V zime a daždi zasa musí psíka chrániť pred vyčíňaním počasia. Zateplená psia búda je preto ideálnym riešením. Netreba tiež zabúdať na to, že v búde by sa psík mal cítiť pohodlne. Nie je teda na škodu vystlať ju nejakým mäkkým poťahom, prípadne vankúšom.

Ak má psík miesto, kde sa cíti dobre a je chránený pred živlami, nemá potrebu hľadať iné alternatívy a utekať. Navyše si k búde môže vytvoriť citový vzťah, čo ešte viac potlačí tieto neželané pudy.

búda pre psa

3. Použitie elektrický obojok

Na trhu dnes nájdete veľké množstvo rôznych elektrických a obdobných preventívnych obojkov, pomocou ktorých viete psíka odnaučiť utekať.

Fungujú na princípe elektrických impulzov či signálov, samozrejme nie príliš bolestivých, vysielaných do krku psíka. K tomu dôjde vtedy, keď pes prekročí takzvanú bezpečnú zónu a vzdiali sa od domu či búdy. Individuálne nastavenia a možnosti závisia od obojku, ktorý si zakúpite.

Keď dostane elektrický impulz, psík veľmi rýchlo pochopí, že si musí dávať pozor. Ak sa to viackrát zopakuje, dôjde mu , že to súvisí so vzdialením sa od domu. Nabudúce si teda už dá pozor a postupne v sebe vybuduje návyk neutekať.

4. Trávte s ním čas a stimulujte ho

Mnoho psov uteká práve vtedy, keď ich majitelia nie sú doma. Ide o spôsob, akým sa vysporadúvajú so samotou. Kľúčom je psíkovi venovať dostatočné množstvo pozornosti, aby sa v prípade vášho odchodu necítil skľúčene a nemal potrebu utekať, respektíve vás ísť hľadať.

Ak so svojím psíkom budete tráviť dostatočné množstvo času, napríklad hraním sa na záhrade, nielenže tým v ňom vyvoláte pozitívne asociácie, ale pomôžete mu tiež vybiť prebytočnú energiu. Znižujete tak pravdepodobnosť, že bude mať potrebu zo záhrady utekať.

S tým úzko súvisí aj ďalší tip. Psík, ktorý je zamestnaný a má priestor na dostatočné množstvo aktivít, nemá potrebu utekať. Ináč povedané, váš dvor či záhrada by pre vášho štvornohého miláčika mali predstavovať miesta, kde sa dokáže dostatočne vyblázniť a unaviť.

Znamená to poskytnúť mu hráčky, prípadne mu zhotoviť hoci aj prekážkovú dráhu. Stimulovaný a aktívny pes je šťastný pes. A taký nemá potrebu utekať. Výcvik je najefektívnejšie opatrenie, ako zabrániť psovi utekať.

Na záver je potrebné podotknúť, že psíka by ste za útek nikdy nemali trestať. Iba tým zvyšujete pravdepodobnosť, že sa to v budúcnosti zopakuje. Určite by ste sa tiež mali vyzbrojiť trpezlivosťou, pretože odnaučiť psa utekať nepôjde zo dňa na deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *