Shopping Cart

15 Najlepších plemien psov vhodných na dvor do exteriéru

Aký je vhodný pes na pobyt vonku?


Každý pes potrebuje denne stráviť niekoľko minút vonku. Niektorí psi sa hneď ako môžu vrátia späť do domu, zatiaľ čo iní si užívajú hodiny a hodiny času vonku. Aké kritéria by mal spĺňať vonkajší pes?

Uistite sa, že srsť psa je vhodná pre podnebie kde žijete
Predstavte si, že by ste museli prežiť zimnú noc vonku v tričku, alebo stráviť horúci letný deň v zimnej bunde. Nič úžasné, však? To isté platí aj pre vášho psa. Vyberte si vonkajšie plemeno psa, ktorého srsť je vhodná pre obvyklé počasie kde žijete. Psy s hustou srsťou môžu zostať v zimnom počasí bez problémov vonku, ale vo veľmi horúcom podnebí vonku nebudú šťastné. Psy s krátkou srsťou neznesú dlhodobo chladné počasie, ale v teplom podnebí sa budú menej prehrievať.

Pes vhodný na dvor a do exteriéru

Vyberte si psa, ktorému sa darí vonku
Vonkajší pes má zvyčajne veľa energie. Tieto dobrodružné psy rady behajú, hrajú sa a komunikujú so svojimi pánmi. Najlepšie je poskytnúť týmto psom veľký priestor na behanie a spaľovanie ich bezhraničnej energie.

Psy, ktoré milujú pobyt vonku sa radujú z kontaktu s ľuďmi.
Vonkajšie psy nie sú samotári. Sú to domáce zvieratá vyšľachtené na to, aby boli súčasťou ľudskej svorky, a vy ste jej vodcom! Naplánujte si kontakt so svojím psom žijúcim vonku viackrát za deň tak, že ho zavoláte, aby pracoval spolu s vami, alebo sa k vám pridal na túru.

Dôvody prečo si zaobstarať vonkajšieho psa


Ak sa rozhodnete zaobstarať si vonkajšieho psa, naplánujte si, že budete čo najviac času tráviť vonku behaním, prácou alebo hrou so psom!

Chcete trénovať svojho psa
Vonkajších psov treba cvičiť rovnako ako psov žijúcich vnútri. Ak chcete, aby vás pes sprevádzal na vychádzkach, výcvik psa vám uľahčí život. Vďaka správnemu výcviku psa bude váš pes vždy vedieť, čo od neho chcete.

Žijete aktívnym životným štýlom
Ak často beháte, kempujete, rybárčite, chodíte na túry alebo poľovačky, pes vám bude skvelým spoločníkom. Ak vezmete vášho psa na výlet, môže to byť pre vás a vášho chlpatého priateľa skvelá príležitosť na zblíženie. Pre vášho psa je najlepšou súčasťou tohto zážitku to, že je priamo po vašom boku!

Žijete na ranči alebo farme
Pracovné psy sú vyšľachtené na vykonávanie špecifických prác a sú najšťastnejšie, keď sú zaneprázdnené touto prácou priamo po vašom boku. Napríklad ovčiaci budú zaneprázdnení starostlivosťou o vaše zvieratá. Retrievery vás budú sprevádzať na poľovačkách.

Máte veľký dvor alebo prístup k miestam, kde môže váš pes behať
Vidiecka oblasť s veľkými poliami alebo lesmi, kde môže váš pes zažívať dobrodružstvo, je ideálnym prostredím pre psa, ktorý miluje prírodu. Tiež im prospievajú každodenné prechádzky, behanie, výlety do parku alebo intenzívne hry.

Máte prístrešok, alebo miesto, kde sa váš pes môže schovať pred nepriaznivým počasím
Psy sú domáce zvieratá, nie divé zvieratá. Preto by žiadny pes nemal tráviť 24 hodín denne vonku. Na dvore by mal mať svoje miesto kde sa môže schovať. Dokonca aj pracovné psy spia v stodolách, keď je chladno alebo prší, a počas zlého počasia ich pozývame do domu. Jednou z možností tiež je vhodá búda. Zateplené psie búdy sú vhodným riešením na kruté zimy či extrémne horúčavy. Žiadny majiteľ psa nechce, aby jeho najlepší priateľ zbytočne trpel, keď existuje jednoduchý spôsob, ako mu zabezpečiť pohodlie tým, že ho pustíte dovnútra, alebo zabezpečíte zateplenú búdu.

Zaistite bezpečnosť vášho vonkajšieho psa

Vakcinácia psa proti besnote


Život vonku je tiež plný potenciálnych nebezpečenstiev pre vášho psíka. Buďte zodpovedným majiteľom domáceho zvieraťa a prijmite vhodné opatrenia, aby bol váš pes vonku v bezpečí a zdravý.

Dohľad
Uistite sa, že na svojho psa dohliadate, keď trávi čas vonku. Ponechanie psa samého vonku môže viesť k útekom, neželaným stretom s divou zverou alebo iným nebezpečenstvám. Zapojte sa do aktívnej hry, začnite sa hrať na aportovanie alebo dovoľte svojmu psovi, aby bol s vami, keď budete pracovať na záhrade alebo na dvore. Byť s vami je pre vášho psa najobľúbenejšia vec – napokon, v očiach vášho psa ste vodcom svorky!

Blchy a kliešte
Každý pes, ktorý trávi čas vonku, sa stretne s blchami a kliešťami. Blchy môžu šíriť iné zvieratá vrátane túlavých psov. Kliešte sa nachádzajú vo vysokej tráve a prichytia sa na srsť psa. Blchy aj kliešte môžu prenášať choroby, preto sa poraďte so svojím veterinárom o liekoch proti blchám a kliešťom, aby títo škodcovia neobťažovali vášho psa.

Očkovanie
Nezabudnite na pravidelné očkovanie vášho psa proti besnote a všetky ostatné očkovania, ktoré vám odporučí veterinár.

Počasie
Ak váš pes trávi väčšinu dňa vonku, sledujte počasie. Uistite sa, že váš pes má prístrešok a prístup do tieňa a k vode. Ak sa strhne búrka a váš pes je sám na dvore, môže sa začať báť. Takýto strach u psov môže vytvoriť negatívnu skúsenosť s pobytom vonku. Vždy chráňte svojho psa pred extrémnym počasím tým, že ho vezmete dovnútra.

Úteky
Vonkajší pes bez dozoru, ktorý sa nudí alebo je osamelý, je hlavným kandidátom na útek. Predtým, ako potrebujete odísť, skontrolujte, či sú ploty, brány zavreté. Dajte psovi hračky, ktoré ho zamestnajú.

Jedy
Ak ste svoj pozemok ošetrili hnojivami alebo pesticídmi, niekoľko dní po aplikácii psa držte mimo týchto plôch. Dávajte pozor na všetky jedovaté hady, ropuchy alebo pavúky, s ktorými by sa váš pes mohol stretnúť vonku. V bazénoch so stojatou vodou sa môžu nachádzať parazity, ktoré by váš pes mohol prehltnúť.

Aké sú najlepšie plemená psov, ktoré môžu žiť vonku?

Aljašský malamut


Tu uvedených 15 populárnych plemien psov je podľa odborníkov najlepším výberom psov, ktoré môžu tráviť dlhší čas vonku.

Aljašský malamut
Aljašskí malamuti ktorí v dospelosti vážia 34 – 38 kg, boli vyšľachtení na nosenie veľkých nákladov na saniach v zasneženom teréne. Tieto odolné verné psy majú hustú srsť, ktorá ich v chladnom počasí udržiava v teple. Malamuti môžu mať silnú vôľu, ale sú inteligentní a pracovití.

Americký foxhound
Americkí foxhoundi sú ideálni pre vidiecke oblasti s dostatkom priestoru na behanie. Boli vyšľachtení na rýchlosť. Tieto mimoriadne energické psy sú vďaka svojej vysokej vytrvalosti skvelými spoločníkmi pri behu. Dospelí jedinci vážia 29 až 34 kilogramov. Skúsení majitelia odporúčajú trénovať amerického foxhounda kým je mladý, aby dosiahol najlepšie výsledky.

Austrálsky dobytkársky pes
Klasický pracovný pes, austrálsky dobytkársky pes, je obľúbeným exteriérovým plemenom. Ich stredná veľkosť – približne 35-45 kilogramov – vernosť a inteligencia z nich robia dobrú voľbu pre rodiny. Pokiaľ sa dokážete presadiť ako vodca svorky a zamestnáte svoje šteňa vonku, bude sa vám s austrálskym dobytčiakom spoločne dariť.

Austrálsky ovčiak
Austrálske ovčiarske psy boli vyšľachtené ako strážcovia hospodárskych zvierat. Tieto psy vynikajú v súťažiach a sú skvelými partnermi na turistiku alebo beh. Tieto psy potrebujú veľa pohybu, aby boli šťastné.

Borderská kólia
Inteligentné a mrštné borderské kólie boli pôvodne vyšľachtené ako pastierske psy pre dobytok. Tieto huňaté psy si kvôli dlhej srsti vyžadujú častú starostlivosť. Border kólie môžu byť hravými spoločníkmi pre rodinu.

Belgický ovčiak
Belgické ovčiaky sú známe ako ľahko cvičiteľné, sú pohyblivé a poslušné. Ich vynikajúce stopárske schopnosti z nich robia neoceniteľných členov v pátracích a záchranných tímoch. Majú silný lovecký pud, čo znamená, že budú prenasledovať takmer všetko čo sa hýbe. Belgické ovčiaky sú veľké, preto si vyžadujú dobre udržiavané oplotenie. Keďže sa im dobre darí v teplom aj chladnom počasí, belgické ovčiaky sa považujú za jedno z najlepších plemien psov určených na pobyt vonku.

Bernský salašnícky pes
Bernské salašnícke psy vyšľachtené vo Švajčiarsku ako strážne a pastierske psy majú pokojnejší temperament ako mnohé iné pastierske psy. Ich veľká veľkosť je kontrastom oproti ich miernej povahe. Sú preto vhodné aj do rodín s deťmi. Hustá srsť chráni tieto psy v chladnom počasí.

Nemecký ovčiak
Verné, inteligentné a odvážne nemecké ovčiaky sú obľúbeným plemenom, ktoré sa používajú na celom svete ako policajné, služobné a strážne psy. Nemeckí ovčiaci majú radi miernu aktivitu a sú vyrovnaní, vďaka čomu sú vhodní do rodín. Tieto psy sú silné a pohyblivé, takže si vyžadujú každodenný pohyb. Nemecké ovčiaky sú psy do každého počasia, ale ich hustá srsť môže byť tiež rizikom v extrémnych horúčavách.

Pyrenejský horský pes
Hustá srsť chráni veľkého pyrenejského psa pred chladom. Tieto vonkajšie psy sú mierne aktívne a hoci sú inteligentné, môže byť náročnejšie ich vycvičiť. Sú to odolné horské psy. Boli vyšľachtené na stráženie a pasenie dobytka v pyrenejských horách v Európe.

Veľký švajčiarský salašný pes
Silné a mohutné veľké švajčiarske psy boli vyšľachtené vo švajčiarskych Alpách na ťahanie vozov a ako strážcovia dobytka. Veľký švajčiarsky salašný pes je menej energický ako iné pastierske psy. Rád sa zapája do domácich aktivít a má rád každodenný pohyb. Ich krátka srsť im umožňuje pobyt vonku v chladnom aj teplom počasí.

Írsky vlkodav
Írski vlkodavovia, merajú takmer dva metre, sú jedným z najväčších psích plemien. Vzhľadom na svoju veľkosť potrebujú írski vlkodavovia veľký vonkajší priestor na behanie a hry. Ich hrubá srsť im zabezpečuje pohodlie v rôznych klimatických podmienkach. Napriek svojej trochu zastrašujúcej veľkosti nie sú írski vlkodavovia agresívni a výborne sa hodia do aktívnej rodiny.

Labradorský retriever
Verní, hraví a energickí labradorskí retrieveri boli pôvodne vyšľachtení na pomoc poľovníkom a rybárom. Tieto aktívne dobrodružné psy potrebujú vysoké množstvo duševnej a fyzickej stimulácie vo forme hry, práce alebo kontaktu s človekom. Mávajú rôzne farby srsti od žltej až po čokoládovú.

Rotvajler
Ak vaša rodina často chodí do prírody, rotvajler môže byť vhodným psom pre váš aktívny životný štýl. Tieto psy môžu byť teritoriálnymi strážnymi psami ale aj kamarátmi na hranie. Vďaka krátkej srsti môžu byť rotvajlery vonku vo všetkých horúčavách.

Samojed
Su to pracovné psy vyšľachtené na Sibíri na ťahanie saní a stráženie sobov. Samojedi sú jemní a oddaní svojim majiteľom, vďaka čomu sa hodia do rodín s deťmi. Samojedi majú hustú srsť, ktorá ich chráni pred teplotami pod bodom mrazu. Sú známe svojou hravosťou a priateľskou povahou.

Sibírsky husky
Priateľskí a láskaví sibírski husky sú dobrými spoločníkmi pre rodiny. Sibírske husky sú vonkajšie psy vyšľachtené na ťahanie saní v chladnom podnebí. Sú energickí a aktívni a radi behajú – aj mimo záhrady, ak sa naskytne príležitosť. Udržujte huskyho v dobrej kondícii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *