Shopping Cart

Ako naučiť mačku na pelech

Ak ste majiteľom mačky, je to pre vás pravdepodobne známy scenár. Chceli by ste svojej mačke dopriať miesto, ktoré by bolo pohodlné a zároveň elegantné na pohľad. A hlavne odstrániť z obývačky tú kartónovú škatuľu, ktorá je na očiach. A keď konečne položíte mačací pelech pred svoju mačku, dočkáte sa len zvedavého oňuchávania a potom sa vráti k svojej obľúbenej kartónovej krabici. Ako teda naučiť mačku na svoj pelech?

Pomocou niekoľkých tipov a trikov môžete svoju mačku prinútiť, aby konečne používala vami kúpený domček pre mačky , či pelech.

ako naučiť mačku na pelech

Urobte jej miesto príťažlivejšie

Prilákajte svoju mačku k miestu tak, že ho posypete jej obľúbenými pochúťkami. A ako bonus navyše – mačky majú tendenciu schúliť sa a zdriemnuť si po skončení mačacieho “opojenia” a je pravdepodobnejšie, že si vyberú nový pelech!

Keď vaša mačička ochotne vstúpi do pelecha, podržte jej pamlsok, kým si nesadne. Hneď ako to urobí, dajte jej pamlsok a pochváľte ju. Nenúťte mačku, aby si sadla alebo ľahla do postele ak nechce, pretože to môže vyvolať negatívne asociácie s miestom.

Mnohé mačky upokojuje aj vôňa ich majiteľov. Skúste v posteli nechať staré tričko, ktoré ste nosili, alebo deku, ku ktorej sa vaša mačka obzvlášť rada pritúli.

Vhodný výber miesta

Pelech umiestnite na miesto, kde mačka už rada spáva, aby ho s väčšou pravdepodobnosťou používala.
V prípade mačiek, ktoré rady spia vysoko alebo na vyvýšených miestach, skúste umiestniť pelech na kus nábytku, napríklad na policu alebo parapet.
Veľa mačiek rado spí na teplých, slnečných miestach, preto umiestnite pelech do časti bytu, ktorá je dostatočne slnečná.

domček pre mačku so škrabadlom

Vyberte správny domček, či pelech

Pri výbere vhodného pelechu pre vašu mačku venujte pozornosť tomu, kde a ako vaša mačka rada spí, aby ste určili v ktorom pelechu sa bude najradšej túliť.

Ak sa vaša mačka počas spánku rada vyťahuje, vyberte dostatočne veľký pelech, ktorý jej umožní natiahnuť sa koľko len chce – zvážte plochý obdĺžnikový pelech s nižšími stranami.
Ak vaša mačka radšej spí na “bezpečnejších” chránených miestach, napríklad pod posteľou alebo zastrčená v skrini, vyberte jej domček pre mačky.
Mačkám, ktoré rady spia stočené do klbka, sa môže páčiť okrúhlejší, mäkší pelech na schúlenie s vyvýšenými bočnicami, ktoré pomáhajú udržať ich telesné teplo.

Ostatné miesta spravte ťažko dostupnými


Ak vaša mačka spáva na vašej bielizni, posteli alebo inom nábytku, urobte tieto miesta pre mačku nepríjemnými pomocou neškodných odstrašujúcich prostriedkov.

Zakryte miesta napríklad alobalom.
Miesta, na ktorých nechcete, aby vaša mačka spala alebo sa škrabala, postriekajte prírodným citrusovým sprejom z pomarančovej a citrónovej kôry a vody, alebo jablčným octom a vodou. Mačky tieto vône nemajú rady a majú tendenciu sa im vyhýbať. Zabráňte mačke v prístupe na “zakázané” miesta na spanie pomocou fyzických bariér, ako sú bráničky , alebo zatvorte dvere do všetkých miestností, do ktorých nechcete, aby mala mačka prístup.

Tieto metódy, ako naučiť mečku na pelech, ako aj mnoho ostatných nie sú pri mačkách samozrejme zaručené, ale je to rozhodne niečo s čím máte šancu uspieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *