Shopping Cart

Napíšte nám info@pandomu.sk

Zavolajte +421 911 413 471

Ako zistiť že pes je tehotný? Gravidita Fenky

 • Starostlvosť o psa je veľká zodpovednosť a o jeho tehotenstve a pôrode sa treba veľa naučiť.
 • Veterinár vie zistiť diagnosticými testami, či je pes gravidný.
 • Poznanie príznakov gravidity a načasovanie úspešného pôrodu feny, môže priniesť na svet zdravé šteniatka.
Fenka s mladými šteniatkami

Privítanie nového vrhu šteniat na svet je veľmi obohacujúce, ale tehotenstvo psa môže byť aj stresujúce, či časovo a finančne náročné.

Ak uvažujete o otehotnení svojho psa, je veľa informácií ktoré potrebujete vedieť. Mali by ste sa oboznámiť s plemenom vášho psa a odporúčaniami na individuálne zdravotné testy plemena. Tiež by ste nemali zabudnúť na povinnosti, ktoré budete mať pri výchove šteniat. Tu sú odpovede na niektoré Vaše otázky ohľadne gravidity fenky.

Ako dlho sú psy tehotné?

Psy sú gravidné približne 62 až 64 dní, teda zhruba dva mesiace. Avšak predvídať termín pôrodu môže byť ťažké, pretože dátum hárania sa nie je vždy zhodný s dátumom počatia. Dĺžka gravidity v dňoch sa môže líšiť aj v závislosti od plemena a veľkosti vrhu.

Počas prvého mesiaca gravidity oplodnené vajíčka putujú do rohu maternice, kde sa približne o 15 až 18 dní usadia v jej výstelke. Rast plodu je počas začiatku gravidity rýchly.

Koncom prvého mesiaca môže veterinár zachytiť tlkot srdca plodu. Vývoj sa mení v druhom mesiaci, keď sa embryá vyvíjajú do rozpoznateľných šteniat. Na konci druhého mesiaca a na začiatku tretieho mesiaca sú šteniatka pripravené na narodenie.

Ako zistiť, či je váš pes tehotný


Pre psov nie je možné si v lekárni kúpiť tehotenský test na testovanie gravidity, preto sa musíme spoľahnúť iné metódy zistenia gravidity. Najpresnejší spôsob, ako zistiť, či je pes gravidný, je diagnostické testovanie.

 • Palpácia (pohmatom) – Ak viete dátum, kedy bola vaša fenka oplodnená, veterinár môže vykonať palpáciu brucha približne od 28. až 30. dňa. V tomto štádiu gravidity sú šteniatka vo veľkosti ako golfové loptičky. Tieto „loptičky“ sú vrecká naplnené tekutinou, ktoré obklopujú plod. O prehmatanie brucha by ste sa nemali pokúšať bez asistencie veterinára, pretože by ste mohli poškodiť štenatá. Vrecká strácajú svoj zreteľný tvar po prvom mesiaci, preto je dôležité načasovanie tohto testu.
 • Ultrazvuk – Veterinár môže spraviť ultrazvuk medzi 25. a 35. dňom gravidity. Ultrazvukom sa dajú zistiť srdcové ozvy plodu, čo vám umožní odhadnúť počet šteniat, ktoré sučka nosí. Srdce šteniat bije 2-3 -krát rýchlejšie ako srdce matky.
 • Hormonálny test – Približne v 25. až 30. dni gravidity môže veterinár spraviť krvný test na zmeranie hladiny hormónov u sučky, aby zistil, či produkuje hormón relaxín. Relaxín sa produkuje len počas gravidity, takže test je relatívne presný.
 • Röntgenové vyšetrenie – je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zistiť, či je fena gravidná. Najlepšie sa však robí v 55 dni alebo neskôr. Dovtedy sa na röntgenovom snímku neprejavuje kostrový systém šteniat. Röntgenový snímok v tomto čase vám umožní získať presný počet šteniat. Táto informácia vás pripraví na to, aby ste vedeli, kedy vaša fena skončila s pôrodom.
Ako zistiť že pes je tehotný

Príznaky psej gravidity

 • Zvýšená chuť do jedla
 • Zvýšená hmotnosť feny
 • Zväčšenie veľkosti bradaviek
 • Opuchnuté brucho
 • Ľahšie sa fenka unaví
 • Hniezdenie
 • Väčšia prítulnosť
 • Podráždenosť

Okrem toho môžu niektoré psy v prvých týždňoch niekoľko dní zvracať a mať zníženú chuť do jedla v dôsledku zmien hormónov. U niektorých psov sa ukážu tieto prejavy, ale v skutočnosti môže ísť o falošnú graviditu.

Starostlivosť o tehotného psa

Keď zistíte, že vaša fenka je tehotná, mali by ste podniknúť niekoľko krokov, aby ste sa uistili, že zostane zdravá počas celej gravidity.

Správna výživa

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete pre svoju gravidnú sučku urobiť, je zabezpečiť jej správnu stravu. Ak už vaša fena dostáva kvalitné krmivo pre psov a má primeranú hmotnosť, počas prvých dvoch tretín gravidity nebudete musieť robiť žiadne zmeny v jej strave, pokiaľ veterinár nenariadi inak.

Keď sa jej hmotnosť v posledných týždňoch gravidity zvýši, veterinári odporúčajú postupne zvyšovať príjem potravy, až kým neskonzumuje o 35 až 50 % viac ako zvyčajne. Príjem jej potravy zvyšujte pomaly a kŕmte ju malými, častými dávkami, pretože veľké dávky potravy môžu spôsobiť u feny nepohodlie.

Pohyb

Niektorí veterinári sa domnievajú, že obmedzenie náročnej námahy počas prvých dvoch týždňov gravidity zlepší implantáciu embryí. Potom je bežný pohyb v poriadku, kým sa fene nezväčší brucho. Počas jej posledného trimestra by fyzické aktivity nemali byť príliš namáhavé. Kratšie a prípadne častejšie prechádzky budú pre matku prospešnejšie, pretože potrebuje svoju energiu používať na nosenie šteniat a podávanie výživy.

Tehotná gravidná sučka Bígla

Návštevy u veterinára

Predtým, ako svojho psa dáte na krytie, vezmite ho k veterinárovi na predpôrodnú prehliadku. Mal by mať aktuálne očkovania. Veterinár vám pravdepodobne odporučí buď vyšetrenie stolice na kontrolu črevných parazitov, alebo len odčervenie psa vhodným liekom.

Mali by ste sa tiež opýtať svojho veterinára, čo robiť v prípade núdze, či neželanej komplikácie v blízkosti očakávaného pôrodu a stanoviť si plán na opatrovanie šteniat.

Pravidelné návštevy veterinára môžu pomôcť vášmu psovi zostať zdravý počas tehotenstva.

Keď veterinár potvrdí graviditu vášho psa, vyšetrí ho aj na prípadné mechanické alebo anatomické problémy, ktoré by pes mohol mať a ktoré by mu mohli zabrániť v normálnom pôrode.

Je to vhodný čas na diskusiu, či bude potrebné zvážiť a vopred naplánovať normálny pôrod alebo cisársky rez. Ak počas vyšetrenia veterinár zistí, že váš pes už je gravidný, a ak je gravidita náhodná, je to tiež vhodný čas na prijatie preventívnych opatrení v budúcnosti, ako je napríklad sterilizácia, aby sa zabránilo ďalším nečakaným vrhom.

Príprava na šteniatka

S blížiacim sa koncom gravidity fenky si všimnete výrazné zväčšenie jej pŕs a bradaviek. Dokonca môžete objaviť aj mliečnu tekutinu, pretože mliečne žľazy sa vyvíjajú a zväčšujú. Jej brucho sa zväčší a pri chôdzi sa môže trochu kolísať. Na samom konci gravidity môžete dokonca vidieť alebo cítiť, ako sa mláďatá v matke pohybujú.

V tomto čase už je dobré seba a svojho psa pripraviť na pôrod alebo narodenie šteniat. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je zriadiť priestor, v ktorom môže vaša fena porodiť šteniatka. Malo by to byť teplé bezpečné a dostatočne veľké miesto. Jednou z možností je mať k dispozícii pre fenu dostatočne veľkú zateplenú psiu búdu ktorá poskytne súkromie a bezpečie matke so šteňatami.

Ak ste prvýkrát pri vrhu vašej feny, poraďte sa s veterinárom o svojej úlohe počas pôrodu a naučte sa, čo potrebujete vedieť. Ak neplánujete mať po ruke skúseného chovateľa, budete musieť byť pripravení v prípade potreby počas pôrodu zasiahnuť. Vždy je dobré mať pri sebe ďalšiu osobu, ktorá vám pomôže udržať šteniatka v teple alebo pomôže, ak budete potrebovať pomoc.

Šteniatka po pôrode feny

Zoznam potrieb pre pôrod feny

 • Dostatok novín na vystlanie miesta pôrodu pre ľahké čistenie a vrecia na odpadky
 • Nešmykľavé podložky do vane na podstielanie po skončení pôrodu
 • Suché, čisté uteráky na utretie šteniat
 • Papierové utierky na pomoc pri upratovaní
 • Teplomer na kontrolu teploty psa pred pôrodom
 • Čisté, sterilizované nožnice na prestrihnutie pupočnej šnúry
 • Nevoskovaná dentálna niť na podviazanie pupočnej šnúry
 • Jód na čistenie brucha šteniat po prestrihnutí pupočnej šnúry a na natretie konca prestrihnutej pupočnej šnúry
 • Tepelná lampa nastavená vysoko nad miestom pôrodu – len v jednom rohu, aby šteniatka mohli preliezť na chladnejšie miesto.
 • Injekčná striekačka na čistenie nosa a tlamy šteniat
 • Med alebo kukuričný sirup
 • Telefónne číslo veterinárneho lekára a číslo na najbližšiu pohotovostnú kliniku

Keď sa blíži čas vášho gravidného psa, dávajte pozor na varovné príznaky pôrodu. Tehotné matky môžu niekoľko dní pred pôrodom prestať prijímať potravu a môžu sa tiež začať snažiť vybudovať „hniezdo“ – dúfajme, že v pôrodnom boxe, či búde.

Mnohé gravidné psy v blízkosti pôrodu začnú silno dýchať. Pokles rektálnej teploty zvyčajne predchádza pôrodu približne o 8 až 24 hodín z normálnej teploty (37,7 až 39,2 stupňov celzia) na 37,2 stupňov alebo ešte nižšie. Mnohé suky pripravené na pôrod nemusia jesť alebo jedia veľmi málo.

Brušné kontrakcie môžu začínať pomaly a naberať na sile a frekvencii – niekedy sú najsilnejšie pri prvom pôrode sprevádzané napínaním a stonaním. Keď je šteniatko už na ceste, môžete vidieť ako vychádza vodný vak a do jednej hodiny by sa malo narodiť prvé šteniatko.

Každé šteniatko sa narodí uzavreté v placentárnej membráne. Matka šteniatko intenzívne olizuje a túto membránu strháva, niekedy ju aj zje. Ak ju neodstráni, budete to musieť urobiť vy, pretože šteňatá nemôžu prežiť dlhšie ako niekoľko minút, kým sa im vyčerpajú zásoby kyslíka. Možno budete musieť šteniatko trieť čistým uterákom, kým nebudete počuť jeho plač.

Fena by mala tiež prerušiť pupočnú šnúru, keď čistí svoje šteniatka. Ak tak neurobí, je na vás, aby ste pupočnú šnúru odstrihli a zviazali ju asi jeden centimeter od bruška pomocou nepovoskovanej dentálnej nite. Brucho všetkých šteniat by ste mali vytrieť jódom, aby sa predišlo infekcii.

Malé šteniatko po pôrode

Niektoré psy rodia šteniatka jedno za druhým, iné môžu porodiť niekoľko šteniatok a potom si oddýchnuť, než porodia ďalšie. Ak je prestávka dlhšia ako dve hodiny, zavolajte svojho veterinára. Musíte tiež sledovať počet placent. Zadržaná placenta môže matke spôsobiť problémy. Celé trvanie normálneho pôrodu sa v hodinách približne rovná počtu šteniat v maternici. Takže vrh so 6 šteňatami by mal normálne trvať celkovo asi 6 hodín.

Nezabudnite matke ponúknuť vodu na pitie a vziať ju von, aby si uľavila, ak je uprostred veľkého vrhu. Často bude potrebovať močiť. Vezmite si so sebou náhradné uteráky a nenechávajte ju bez dozoru, pretože niekedy sa môže stať, že počas pobytu vonku príde šteniatko! Počas tohto obdobia by mali byť šteniatka v teple v pôrodnom boxe a mali by mať nad sebou ľahký uterák, aby neprechladli.

Všetky šteniatka by mali byť umiestnené pozdĺž matkinho brucha a mali by ste sledovať, či ich nechá všetky nakŕmiť v priebehu niekoľkých hodín. Sledujte šteniatka a uistite sa, že všetky normálne dýchajú a dojčia sa.

Možné komplikácie pri pôrode psa

Počas pôrodu sa niekedy niečo pokazí. Ak sa vyskytne niektorý z týchto príznakov, zavolajte svojho veterinára:

 • Rektálna teplota psa klesla pred viac ako 24 hodinami a pôrod sa nezačína.
 • Matka vykazuje príznaky silného diskomfortu, alebo ak neporodí prvé šteniatko 2 hodiny od začiatku kontrakcií, najmä ak má zelený výtok.
 • Medzi pôrodmi šteniat uplynú viac ako 2 hodiny, alebo ak vaša fenka pociťuje silné kontrakcie počas jednej hodiny bez pôrodu, alebo ak sa matka zdá byť vyčerpaná.
 • Trasenie, kolaps alebo chvenie sú varovnými signálmi vážnych komplikácií, ktoré by mohli ohroziť fenku aj šteniatka.
 • Je normálne, že fena porodí tmavozelenú alebo krvavú tekutinu po prvom šteniatku, ale ak sa to stane pred prvým šteniatkom, zavolajte veterinára.
 • Všetky placenty nie sú porodené.
 • Šteniatka nie sú dojčené.

Tehotenstvo môže byť pre psy a majiteľov stresujúce obdobie, ale nemusí byť. Čím viac budete o tehotenstve psov vedieť vopred, tým lepšie budete pripravení na starostlivosť o svojho psa. Ďalšie informácie o gravidite psov získate od svojho veterinára

A nezabudnite, že vaše povinnosti sa ešte len začínajú. Výchova novorodených šteniat – zabezpečenie, aby boli zdravé, dobre socializované a umiestnené do milujúcich domovov navždy – je veľká a dôležitá práca.

zdroj: akc (.) org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *